Lover å ikke bruke KI-generert desinformasjon under sametingsvalget 2025

Nyheter | 13. mars 2025

Cybersikkerhet, digital grunnmur, Digitalisering, Kompetanse, Kunstig intelligens

De politiske partiene stiller til forsvar for et demokratisk Sametingsvalg i 2025. Nå har partiene signert en avtale om å ikke benytte KI-generert desinformasjon under valget.

Den 12. mars signerte alle de politiske partiene på sametinget en avtale om å ikke benytte kunstig intelligens (KI)-generert desinformasjon under sametingsvalget 2025.

Politikerne, både sentralt og lokalt, har et særskilt ansvar for å opprettholde befolkningens tillit til valg og demokrati. Denne avtalen er et viktig steg mot å sikre et trygt valg til høsten.

Bilde av representanter på sametinget foran en signert avtale om å ikke benytte KI-generert desinformasjon i forbindelse med sametingsvalget 2025.
Representanter på sametinget står foran den signerte avtalen. Fra venstre Berit Marie P. E. Eira, Maksim Guttormsen, Arthur Tørfoss, Ronny Wilhelmsen, Ann-Elise Finbog, Torill Bakken Kåven og Beaskka Niillas. Foto: Astrid Helander

Gruppelederne på sametinget har forpliktet seg til å ikke bruke KI-manipulerte bilder, videoer, tekst eller lyd for å svekke kandidater, partier eller andre samfunnsaktører.

Bakgrunn for avtalen

Avtalen er et resultat av erfaringene fra det historiske valgåret 2024. I Tyskland, Romania og USA har vi sett negative og udemokratiske digitale kampanjer og økende bruk av KI i sammensatte påvirkningsoperasjoner.

I Norge må vi også være forberedt på uønsket påvirkning, som desinformasjon og manipulering av offentlig debatt. Et tiltak for å møte denne utfordringen er at partiene og politikerne etablerer klare retningslinjer for ansvarlig bruk av KI som fremmer tillit til politikere, demokratiet og valget.

Avtalen er inspirert av IKT-Norges initiativ fra november 2024, da alle stortingspartiene forpliktet seg til ikke å bruke KI-generert desinformasjon under høstens stortingsvalg.

Partiene på sametinget signerte på følgende:

Avtale mot bruk av deepfakes – Sametingsvalget 2025

Folks tillit til det politiske systemet er avgjørende for demokratiet.
De politiske partiene har en svært sentral rolle i å bevare og styrke denne tilliten.

I opptakten til sametingsvalget 2025, ønsker vi å gjøre vårt for å beskytte valget fra negativ påvirkning som følge av desinformasjon og deepfakes (dypforfalskning).

Inspirert av IKT-Norges initiativ til en slik avtale med stortingspartiene, ønsker partiene på sametinget å signere på følgende:

Avtale om å beskytte sametingsvalget 2025 mot deepfakes og KI-generert desinformasjon.

 1. Partiene forplikter seg til ikke å produsere, bruke eller spre deepfakes til å fabrikkere budskap fra andre partier, politikere eller samfunnsaktører. 

(Med deepfakes/dypforfalskning menes manipulerte videoer eller lydklipp laget ved hjelp av kunstig intelligens, som får det til å virke som om en person sier eller gjør noe den faktisk ikke har sagt eller gjort)

2. Partiene forplikter seg til ikke å bruke KI-generert desinformasjon

(Altså tekst, bilde, video eller lyd som er generert eller manipulert av kunstig intelligens med det formål å villede publikum.) 

3. Partiene vil ikke bruke virkemidler som nevnt i punkt 1 og 2, selv om det er ment som humor eller satire.

Avtalen er ikke et forbud mot bruk av kunstig intelligens som verktøy generelt.

Partiene oppfordrer både sosiale og tradisjonelle medier til å gjøre det de kan for å hindre falskt og/eller manipulerende politisk innhold i å nå sine brukere/publikum.

Bli medlem!

Les mer om hvorfor din bedrift bør bli medlem av IKT-Norge

Medlemskap